Opakowania

Opakowanie na nowo – projekt przyjazny dla środowiska

opakowanie

Jednym z designerskich wyzwań jest tzw. przeprojektowanie opakowania. Polega ono na stworzeniu nowego, unikalnego projektu, który pozwoli tchnąć po raz drugi duszę w opakowanie. Tym razem producent postanowił zmienić swoją koncepcję na bardziej przyjazną dla środowiska, jaki jest efekt?

Motywacja, by stworzyć nowe, ekologiczne opakowanie

Docelowymi klientami mieli stać się kreatywni ludzie, którzy chcą rozwinąć swoje zdolności twórcze w zakresie kaligrafii, przed zakupem drogiego zestawu. Nowy pakiet miał być dostosowany do ich potrzeb, jak i dla środowiska. Postanowiono więc wyeliminować wszystkie tworzywa sztuczne, a w zamian za to, wykorzystywać jak najwięcej materiałów nadających się do recyklingu. Główny problem w oryginalnym opakowaniu polegał na tym, że było ono wykonane z materiałów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia oraz na tym, że po jego otwarciu wszystkie części zestawu pozostawały bez zabezpieczenia – po prostu nie można było ich schować z powrotem. Dodatkowo stalówki zawarte w zestawie są dość ostre, przez co użytkownik może zranić się podczas otwierania paczki. Pierwotny pakiet również nie informował użytkowników, jaką funkcję w kaligrafii pełni każda pojedyncza stalówka. Celem stało się więc stworzenie bezpiecznego, ekologicznego opakowania do przechowywania stalówek, jak i ochrony użytkowników przed zranieniem oraz przed utratą jednego z elementów.

Zachowanie kosztów w parze z nowoczesnym designem opakowania

Kaligrafia uważana jest za fantazyjne i eleganckie hobby, ale oryginalny pakiet wyglądał tanio i nieatrakcyjnie. Użycie wartościowych materiałów i zarazem pozostanie przy standardowej cenie zestawu, pozwoliło na zapewnienie komfortu użytkowania. Koszty nie zwiększyły się, dzięki użyciu kartonu, jednocześnie zapewniając możliwość recyklingu, jeśli użytkownik zdecyduje się nie używać ponownie opakowania. Dwa osobne pudełka, służą użytkownikowi, by mógł przechowywać lub transportować dodatkowe stalówki i pióra oddzielnie lub razem, według własnego uznania. Pojemnik w kształcie sześciokąta pozwolił na wybicie się zestawu do kaligrafii na tle innych, standardowych opakowań. Sześciokątny kształt pozwala także dopasować pudełka do siebie jak i tworzy unikalny, przyciągający wzrok kształt, gdy wszystkie są obok siebie.

Dzięki małemu, niedrogiemu magnesowi znajdującemu się w opakowaniu, stalówki mogą pozostać na swoim miejscu i będą mniej narażone na zgubienie. Eliminuje to również możliwość zranienia się użytkownika podczas otwierania opakowania. Informacje jak należy korzystać z zestawu zostały zredukowane do minimum na zewnętrznej części opakowaniu, by nie zaburzało to designu, jeśli użytkownik chciałby zachować pudełko na dłużej.

Poprzedni postNastępny post