Design, Opakowania

Ekologiczne opakowania – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Z roku na rok coraz bardziej rośnie nasza świadomość dotycząca zmian, jakie zachodzą w środowisku naturalnym w wyniku zmian klimatycznych. Wiele z nas swoją postawą i nowymi nawykami zakupowymi chce wspierać walkę o środowisko, dlatego ekologiczne opakowania produktowe to już nie tylko trend jednosezonowy. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze EKO pudełek?

Co to są opakowania ekologiczne?

Aby opakowanie można było nazwać ekologicznym musi być ono pozbawione wszelkich materiałów zagrażających naszemu środowisku. Przede wszystkim pudełka produktowe muszą być wykonane z materiałów biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu. Dobrze byłoby również, aby takie opakowania nadawały się do ponownego użycia. Oprócz ekologicznego opakowania zewnętrznego koniecznie należy zwrócić szczególną uwagę to, w jaki sposób pakowany jest dany produkt. Przecież nie chodzi o to, aby do EKO pudełka włożyć towar, który dodatkowo zapakowany zostanie w plastikowy woreczek. Trzeba pamiętać o tym, aby być konsekwentnym w swoim działaniu i zamiast folii czy elementów wykonanych z tworzyw sztucznych użyć woreczków materiałowych, lub zabezpieczyć towar za pomocą ekologicznych, papierowych wypełniaczy zamiast plastikowych. W przeciwnym razie klient poczuje się oszukany i rozczarowany postawą dostawcy.

(źródło: zpapieru.pl)

Najważniejsze zalety ekologicznych opakowań

EKO pudełka produktowe pomagają nie tylko w zmniejszaniu ilości plastiku na naszej planecie, ale również ograniczają emisję dwutlenku węgla, a także produkcję odpadów. Jednak aby można było je opatrzyć znakiem „przyjazne dla środowiska” koniecznie muszą zostać wyprodukowane z biodegradowalnych materiałów, które można łatwo poddać recyklingowi. Dodatkowo muszą to być również opakowania nietoksyczne, tzn. wykonane z materiałów z recyklingu i przy niskim wpływie na środowisko. Coraz więcej firm i wielkich koncernów decyduje się wprowadzenie tego rodzaju opakowań produktowych, by móc swoim działaniem przyczynić się do budowania konsumenckiej świadomości w temacie ekologii. Tego rodzaju zmiany są pożądanym efektem i dzięki temu, iż wielkie firmy decydują się na drastyczne kroki i rezygnację z plastiku, mniejsze firmy podążają ich śladem. Przy okazji każdy z nich informuje swoich odbiorców o podjętych krokach za pomocą różnego rodzaju kanałów w tym np. social media, dzięki czemu przyczyniają się również do budowania świadomości konsumenckiej i chęci dbania o ekologię.

(źródło: zpapieru.pl)

Nowoczesny EKO design

Warto również podkreślić, że ekologiczne opakowania produktowe nie tylko pomagają dbać o nasze środowisko naturalne, ale również prezentują się wyjątkowo estetycznie i nowocześnie. Ładnie zapakowany produkt świetnie prezentuje się na sklepowej półce i przyciąga oko klienta, co z kolei przekłada się na sprzedaż. Tego typu rozwiązania są również bardzo uniwersalne i można je ponownie wykorzystać, a także są one zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszego zdrowia i dla planety. Ponadto warto również podkreślić, że ekologiczne opakowania wypadają naprawdę korzystnie cenowo w porównaniu z ich plastikowymi odpowiednikami.

(źródło: zpapieru.pl)
Poprzedni postNastępny post